Jakie zmiany zachodzą w naszym ciele po masażu?

 

Relaksuje, rozluźnia napięte mięśnie, powoduje senność i pozorne zmęczenie. Znacie to, prawda? Ale czy wiecie, że masaż poprawia także pracę narządów wewnętrznych, a nawet przyspiesza przemianę materii!

Od czego rozpocznie pracę zawodowy masażysta? Od krótkiego wywiadu o naszym stanie zdrowia. Odpowiadamy szczerze, na każde pytanie!

Następnym etapem jest kontakt dłoni masażysty z ciałem. Podczas masażu następuje m.in. usuwanie złuszczonego naskórka. Otwierane są bowiem pory skórne poprawiając tym samym oddychanie skórne. Dodatkowo efekt odmłodzenia wspomagany kosmetykami lub substancjami odżywczymi.

Przyspiesza gojenie ran

W najgrubszej warstwie skóry (kolczystej, w której krąży chłonka) następuje odżywienie naskórka, a jej tworzenie się w warstwie podstawnej.

To właśnie tutaj, czyli w skórze właściwej (derma) jest tkanka łączna w której znajdują się m.in. włókna kolagenowe, naczynia krwionośne i chłonne skórne, mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe oraz zakończenia nerwów czuciowych (receptory skórne-eksteroreceptory). Podczas masażu poprawia się czynność wydzielnicza gruczołów łojowych i potowych powodując wyciśnięcie na zewnątrz ich zawartość i udrożnienie ich kanałów.

Naczynia krwionośne rozszerzają się i występuje prawo Dastre-Morata. Wpływa to na przemieszczenie krwi z tkanek głębszych warstw do skóry właściwej. Poprawia się nie tylko ukrwienie skóry, ale również przyspieszone są miejscowe procesy przemiany materii, a także przyczyniamy się do szybszej odbudowy uszkodzonych komórek naskórka, co ma znaczenie przy gojeniu się ran.

Dzięki masażowi

powstają naczynia krwionośne

Należy pamiętać, że masaż nie tylko wpływa na przyrost tkanki łącznej i okostnej. Tradycyjnie w zależności od intensywności bodźca działamy rozluźniająco lub pobudzająco na tkanki powodując też jej uelastycznienie. Wyjątek dotyczy tkanki tłuszczowej, która zanika poprzez rozbijane i usuwanie jej komórek.

Polepszając ukrwienie i odżywiając tkankę kostną i staw występuje szybsza wymiana produktów rozpadu na substancje odżywcze i szybszy powrót zdolności do pracy stawu i aparatu więzadłowego, co wpływa na krótszy czas gojenia się w przypadku złamań…1

O tym warto wiedzieć więcej, bowiem za przeprowadzone badania, w celu pośredniej poprawy funkcji ścięgien i mięśni po masażu naukowcy dostali nagrodę Polskiej Akademii Nauk. Udowodnili oni bowiem, że dzięki masażowi powstają naczynia krwionośne poprzez prowadzone przez 2 lata badania Dotyczyły one procesu angiogenezy czyli powstawania naczyń włosowatych. „Pośrednio może się przyczynić do wzrostu metabolizmu i zapobiegania przejściowej podatności na urazy tkanki ścięgnistej”1

Mięśnie i płuca

W tkance mięśniowej masaż rozszerza naczynia krwionośne rozgrzewając tkanki.

Bezpośrednio działa na mięśnie szkieletowe usuwając z nich produkty przemiany materii i zaopatrując w substancje odżywcze i tlen. Pośrednie działanie zauważamy
w mięśniach gładkich i mięśniu sercowym, a konsensualne, gdy masowana jest druga część ciała, kiedy dany obszar ciała nie może być masowany.

Pobudzone przez masaż proprioreceptory reagują na rozciąganie mięśni. Pobudzają one w ten sposób włókna mięśniowe podnosząc ich napięcie i zwiększając ich zdolność kurczenia się. Nawet sam masaż 5-minutowy może zwiększyć zdolność zmęczonego mięśnia do pracy 3-5 krotnie.2

Masaż nie tylko działa bezpośrednio na uelastycznieniu mięśni międzyżebrowych oraz pobudzenie oddychania. Zwiększa objętości i poprawia ruchomość w klatce piersiowej. Pobudza on pracę płuc dzięki rozszerzonym naczyniom krwionośnym
i zwiększonej dzięki nim przemiany materii.

Ułatwiony powrót krwi żylnej i jej przepływ przez serce i płuca poprawia w układzie oddechowym wymianę gazową w pęcherzykach płucnych, gdzie pobierany jest tlen.

Wchłanianie obrzęków

Cała czynność układu krążenia czyli układ krwionośny i limfatyczny jest pobudzona, efektem czego następuje poprawa pracy serca poprze zwiększenie jej pojemności minutowej. Ułatwione jest również wchłanianie obrzęków i likwidacja objawów zastoinowych.

Podczas masażu następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i chłonnych. Zwiększa się szybkość przepływu krwi wskutek czego również dostarczane są tlen i substancje odżywcze do komórek. Tym samym powoduje to zwiększenie usunięcia produktów rozpadu.W trakcie trwania masażu następuje spadek ciśnienia, a ok. 20 min po masażu jego wzrost.

Przyspiesza regenerację

Wiadomo, że masaż łagodny wpływa uspokajająco, masaż średniej mocy pobudza tkankę, a mocne techniki masażu mogą nawet hamować pracę układu nerwowego.

Masaż wywiera wpływ na przewodnictwo nerwów czuciowych i ruchowych czyli na obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. W przypadku wystąpienia bólu działając na nerwy obwodowe, ból jest zmniejszony lub ustępuje, a w przypadku urazu przyspieszają jego regenerację.

Masaż wpływa na lepsze odżywienie, ukrwienie i utlenowanie układu nerwowego wskutek czego polepszona jest funkcja dróg nerwowych.

Układ moczowo – płciowy dzięki zwiększonemu przepływowi krwi przez nerki
w skutek zwiększonej pojemności minutowej serca poprawia się jej filtrację. Skutkiem czego wzrasta ilości wydalanego moczu.

Ożywienie narządów pokarmowych

W układzie pokarmowym przyspieszony jest proces trawienia i wchłaniania substancji odżywczych. Następuje ono poprzez lepsze ukrwienie i odżywienie narządów pokarmowych. Pobudzana jest perystaltyka jelit i usunięcie niestrawionych produktów przemiany materii. To właśnie tutaj masując powłoki brzuszne oddziałujemy na jelito grube, Jelito cienkie poprzez włośniczki pobiera białko (aminokwasy) i cukry proste (węglowodany), zaś tłuszcze wchłaniane są za pomocą przewodów mlecznych układu limfatycznego.3

Każdy decydując się na masaż wybiera rodzaj masażu, dzięki któremu chce uzyskać oczekiwany efekt. Profilaktyczny masaż nie tylko pozwala zapobiegać nam przed mikrourazami, ale również zadba o dobry stan zdrowia i samopoczucia.

  1. Leszek Magiera „Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej”. Kraków 2012
  2. Leszek Magiera, Robert Walaszek „ Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej” Kraków 2004
  3. Forum .e-Masaż.pl „Naukowcy PMWSZ w Opolu nagrodzeni przez Polską Akademię Nauki

Prawo Dastre Morata

Jeżeli duża powierzchnia ciała ulegnie ogrzaniu, naczynia krwionośne obwodowe (skórne) rozszerzą się, natomiast duże naczynia jamy brzusznej i klatki piersiowej ulegną zwężeniu.

Prawu temu nie podlegają naczynia krwionośne mózgu, śledziony i nerek, ponieważ reagują one tak jak naczynia obwodowe.

W przypadku działania czynnika zimnego reakcja organizmu będzie odwrotna.

Artykuł przygotowany przez: masażystkę Wellaphy Izabellę Gałęzowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *