Zrelaksuj się jesienią

Jesień to pora, która kojarzy nam się z wiatrem, deszczem i szarością za oknem. Dla niektórych tak pogoda nie stanowi problemu, żeby i w taką pogodę wyjść z domu i pobiegać. Jednak większość z nas najchętniej wskoczyłaby pod koc, napiła się gorącej czekolady lub herbaty z imbirem i miodem, żeby odgonić przeziębienie.
Inną alternatywą wygrzania się i relaksu może być również masaż… Nie tylko masaż klasyczny, ale również masaż z ciepłymi olejami lub kamieniami to doskonałe remedium na stres, zmęczenie i nawilżenie naszej skóry, która o tej porze roku staje się przesuszona i szorstka. Oto parę propozycji „rozgrzewających” masaży:

Masaż świecą to doskonały rodzaj masażu relaksacyjnego. Rozgrzany i płynny wosk z aromatycznej świecy wpływa nie tylko na skórę, zapewniając intensywną pielęgnację, lecz także ją odżywia, nawilża i pozostawia delikatną, ochronną powłokę. Również nasze mięśnie łatwiej poddają się terapeutycznemu działaniu masażu, bowiem zawarte w świecy kompozycje zapachowe dodatkowo działają na zmysły, wprowadzając nas w stan przyjemnego odprężenia i pozwalając całkowicie zatracić się, chociaż na chwilę.

Pierwsze zabiegi z kamishutterstock_229188388eniami były już stosowane przez hawajskich szamanów wiele wieków temu. Masaż gorącymi kamieniami dotarł do Europy dopiero pod koniec XX wieku, ale właśnie ten rodzaj masażu cieszy się największym zainteresowaniem w okresie jesienno-zimowym, ze względu na niskie temperatury i wychłodzenie organizmu. Stosowane przez masażystów kamienie pochodzenia wulkanicznego mają doskonałe właściwości przewodzenia wysokich i niskich temperatur, pomagając tym samy osiągnąć uczucie spokoju i odprężenia.
Podczas masażu podgrzewa się też olej, całe ciało jest masowane ciepłymi kamieniami, a następnie układa się je w określonych miejscach. Ciepło płynące z kamieni bazaltowych rozgrzewa całe ciało, rozluźnia mięśnie, zapewniając doskonały relaks i wzmocnienie sil witalnych.

Aromaterapia jest nieodłącznym dodatkiem do masażu, a masaż aromaterapeutyczny jest inaczej nazywany zapachowym. Razem z oliwką na ciele rozprowadzane są olejki aromatyczne, dzięki którym, w zależności od wybranego zapachu, uzyskujemy pożądany efekt. Idealnie sprawdzają się takie zapachy, jak goździk, pomarańcza czy cynamon. Oleje delikatnie pielęgnują skórę i ochronią przed zewnętrznymi czynnikami, co wspomaga regenerację skóry zniszczonej przez zimne powietrze.

Indonezyjski masaż ziołowymi stemplami doskonale odpręża, koi ciało i zmysły. Do zabiegu wykorzystuje się bawełniane stemple. Woreczki te są w kształcie bańki, w które zawijane są pokrojone limonki, wiórki kokosowe czy rozgrzewające mieszanki leczniczych ziół.shutterstock_275910206
Masaż wykonuje się stemplami zamoczonymi w ciepłym oleju. Podgrzane stemple, a raczej zawarte w nich składniki aromatyczne, jak przyprawy m.in. goździki czy pieprz turecki, wydzielają orientalne aromaty i substancje aktywne które nie tylko pobudzają zmysł powonienia i wnikają do skóry, ale także poprawiają krążenie i usuwają toksyny z organizmu. Poprawia to jędrność skóry, wydobywając jej naturalne piękno.

Wszystkie te masaże zaliczamy do głęboko relaksujących i silnie działających na cały organizm. Po takich zabiegach nasza skóra będzie aksamitnie gładka, elastyczna i odżywiona. Natomiast nasze mięśnie będą zrelaksowane i odprężone, a stawy zwiększą sprawność ruchową. Doskonałe efekty odczuwa także nasza psychika, gdyż masaż poprawia nastrój i działa antydepresyjnie. Jest też jedną z metod profilaktyki na jesienne przeziębienia.

Różne salony kosmetyczne często mają własne, autorskie propozycje i kompozycje masaży, połączone z peelingami. Są to rozgrzewające zabiegi, zawierające np. goździki czy kawę, kojące rytuały spa na ciało z miodem czy czekoladą. Oczywiście możesz zafundować sobie swoje własne spa w zaciszu domowym. Wystarczy przygotować sobie rozgrzewającą kąpiel np. z solą morską. Przygaś światła, zapal świeczki i wsłuchaj się w ulubioną relaksującą muzykę, a twoje ciało i dusza na pewno będą ci wdzięczne za tę chwilę wytchnienia.

 

opracowała: Izabela Gałęzowska

Leszek Magiera „Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej”
Leszek Magiera „ Relaksacyjny masaż leczniczy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *