Jędrne ciało bez cellulitu

Tak! Mamy wiosnę, a to najwyższa pora, by zregenerować skórę po zimie oraz przygotować się do odsłonięcia ciała i założenia bardziej skąpych ubrań. Motywacja ta głownie dotyczy pań, które chciałyby nie tylko zgubić parę kilogramów, ujędrnić ciało, a także zredukować cellulit. Propozycji mamy kilka, jednak moim faworytem jest masaż bańką chińską.

Nie tylko dla pań

Masaż bańką chińską to nic innego jak masaż wykonany za pomocą gumowych, zassanych do skóry baniek, które jeszcze bardziej pobudzają krążenie krwi i poprawiają jej elastyczność. Jest to przede wszystkim skuteczna metoda rozbicia problematycznej skórki pomarańczy. Masaż wykonuje się głównie na brzuchu, udach i pośladkach. Efektu możemy spodziewać się już po kilku masażach, a systematyczne wykonywanie zabiegu nie tylko pomaga zmniejszyć widoczność cellulitu, modeluje także sylwetkę i ujędrnia skórę.

Masaż ten jest dedykowany nie tylko dla pań. Bardzo dobre efekty uzyskujemy wykonując ten zabieg na całe ciało. W zależności od potrzeb i wykonywanej techniki możemy zmniejszyć lub podnieść napięcie mięśniowe. Mięśnie zaś poprawiają swoją wytrzymałość i gotowość do pracy. Następuje także poprawa kontroli systemu nerwowo – mięśniowego, która powoduje zmniejszenie bólu i ucisku splotów nerwowych.

Znane już w starożytności

Opowiadając o istniejących już od 3300 lat p.n.e. bańkach chińskich warto wspomnieć parę ciekawostek z historii ich stosowania:

  • Bańki były już godłem wybitnych lekarzy w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie.

  • Ojciec Medycyny – Hipokrates (460-377 p.n.e.) opisał stosowania baniek
    w miejscowych infekcjach ropnych i przy likwidowaniu zastojów żylnych, zaś jego następca: Galen (130-200 n.e.), uzupełnił jego metody o stosowanie banki w chorobach płuc.
    W dalszych wiekach zaczęto rozszerzać stosowanie baniek w chorobach oczu, uszu, gardła, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia, zapalenie wątroby i lumbago. Na przełomie wieków XX
    i XXI bańki chińskie ponownie „wracają do łask”

  • Wcześniej w Chinach stosowano je w formie baniek bambusowych. W Średniowieczu używano baniek szklanych wykorzystując małe słoiki, drewniane (np. z bambusa), z rogów zwierząt, mosiężnych czy blaszanych. W zależności od choroby stawiano bańki suche i mokre. Bańki mokre nazywane ciętymi stawiane były na płytko naciętą skórę.

  • Opis baniek i zasady ich stosowania z rysunkami i z instrukcjami, gdzie należy stawiać banki przedstawił w 1534 roku Stefan Falmierz w pierwszej polskiej książce lekarskiej pt. Zielnik czyli Herbarz…*

Z miodem lub czekoladą

Masaż pozwala się odprężyć i poprawić samopoczucie. Możemy wybrać na przykład masaż klasyczny, którego zadaniem jest min. rozluźnienie ciała, eliminacja bólu oraz poprawa krążenia żylnego lub masaż relaksacyjny, który nie musi być tylko propozycją dla osób zestresowanych czy przemęczonych. Zabiegi wzbogacone olejkami aromatycznymi, miodem lub czekoladą pozwalają przywrócić zdrowy wygląd i poprawić kondycję skóry.

Warto zatem przed masażem wykonać peeling, bowiem po starciu zrogowaciałego naskórka następuje lepsze wchłanianie kosmetyków oraz substancji regenerujących czy ujędrniających. Masaż szyi, twarzy i dekoldu może okazać się skutecznym sposobem walki ze zmarszczkami. Następuje bowiem uelastycznienie skóry, co powoduje spowolnienie widocznego procesu jej starzenia się.

*Leszek Magiera. Leksykon masażu i terminów komplementarnych. 2008

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *